Staff

 

​​

​​​Department of Applied Community Sciences

Department of Applied Psychology

Dr Tina Alwyn, Reader
D​r Nicola Bowes, Programme Director (Forensic Practitioner)
Dr Debbie Clayton, Programme Director (Psychology)​​
Melody Cranbourne-Rosser, Lecturer
Karen De Claire, joint Programme Director - PGDip
Dr Michael Dunn, Senior Lecturer
Dr Leanne Etheridge, Lecturer
Dr ​​​Clare Glennan, Lecturer
Dr Daniel Heggs, Head of Department (Psychology)
Dr Paul Hewlett, Senior Lecturer
Dr Shirley Hobbis, Lecturer
Dr Helen Hodgetts, Lecturer​
​​Dr ​Delyth James
​​Dr Caroline Limbert, Senior Lecturer
Dr Jenny Mercer, Principal Lecturer
Iva Nekovarova, Campus-Based Associate Tutor
E. Payne, Senior Lecturer
Dr Nick Perham, Lecturer
Dr ​Amie-Louise Prior, ​Lecturer
Dr Mirain Rhys, ​Lecturer
Dr Heidi Seage, Associate Lecturer
Dr Deiniol Skillicorn, Lecturer
Daniel Stubbings, Lecturer
Dr Sarah Taylor-Jones, Lecturer
​​Leanne Watson, Lecturer
Dr Andrew Watt, Reader

Department of Biomedical Sciences

Dr Rachel A​dams, Senior Lecturer
Dr Maninder Ahlu​walia, Programme Director (MSc Biomedical Sciences)
Dr Michael Beeton, Lecturer
Dr Victoria Bradley, Lecturer/Clinical Learning Facilitator
Dr Lee Butcher, Postdoctoral Research Scientist
Dr Katie Connolly, Postdoctoral Research Scientist
Prof Rose Cooper, Professor of Microbiology
Amanda Davies, Lecturer
Dr Anna Dorel, Lecturer
Prof Jorge Erusalimsky, Professor of Biomedical Sciences
Dr Shelley-Ann Evans, Senior Lecturer
Dr Paul Foley, Senior Lecturer
Dr Nurudeen Hassan, Post-Doctoral Research Assistant / Associate Tutor
Dr Sally Hicks,​ Programme Director (Biomedical Science)
Dr Rowena Jenkins, Lecturer
Dr Maria Kearney, Research Associate
Dr Claire Kelly, Lecturer
Dr Sarah Maddocks, Senior Lecturer
Dr Lowri Mainwaring, Programme Director (Healthcare Science)
Dr Barry McDonnell, Lecturer
Prof Keith Morris, Professor of Biomedical Science & Biostatistics
Dr Delia Ripley, Reader - Healthcare Science
Dr Aled Roberts, Postdoctoral Research Scientist
Dr Neil Rushmere, Senior Lecturer
Dr Andrew Thomas, Principal Lecturer
Dr Rebecca Wadey. Postdoctoral Research Associate
Dr Peter J Watkins, Programme Director (BSc Biomedical Sciences [Health, Exercise & Nutrition])
Dr Richard Webb, Head of Department
Dr Jo Welton, Lecturer
Dr Cathryn Withycombe, Lecturer

Department of Healthcare and Food

Dr Vitti Allender, Programme Director (Food Science and Technology)
Dr Ian Ashton, Senior Lecturer
Tim Bartlett, Senior Lecturer Complementary Healthcare
Ria Bayliss, Lecturer (Speech and Language Therapy)
Geisel Chetan, Lecturer
Francesca Cooper, Senior Lecturer (Speech and Language Therapy)
Dr Sarah Curran, Clinical Director (Podiatry)​
Simon Dawson, Lecturer
Henry Dawson, Lecturer
Julie Duffy, Programme Director (Complementary Healthcare)
Katie Earing​​, Lecturer in Speech & Language Therapy
Ellen Evans, Junior Research Fellow
Dr Ruth Fairchild, Senior Lecturer
Joanne Fawcett​, Programme Director (Podiatry)
Katherine Gallimore, Senior Lecturer
Victoria Gould, Lecturer​
Craig Gwynne, Lecturer in Podiatry​​
Rhiannon Harris, Senior Lecturer
Shirley Hinde, Senior Lecturer
Jane Lewis, Lecturer​
Jeff Lewis, Programme Director (PG Dental Technology)
Rhonwen Lewis, Lecturer in Speech and Language Therapy (Welsh medium)​​
Dr Ian Mathieson, Programme Director (Musculoskeletal Studies)
Dr Robert Mayr, Senior Lecturer (Speech and Language Therapy)
Dr Helen Pandeli, Senior Lecturer (Speech and Language Therapy)
Denise Parish, Programme Director (Human Nutrition and Dietetics)
Alan Phelan, Lecturer
Hannah Plumpton, Senior Lecturer (Speech and Language Therapy)
Anita Setarehnejad, Lecturer
Amanda Squire, Lecturer
Prof Arthur Tatham, Professor in Food Science and Nutrition
Kate Tucker, Lecturer (Speech and Language Therapy)​
Hilary Wickett, Programme Director (Public Health Nutrition)
Judith Whatley, Senior Lecturer Complementary Healthcare
Dr Robert Williams, Professor of Dental Technology and Innovation​​
Dr Fei Zhao, Programme Director (MSc Advanced Practice), Principal Lecturer

Administrative Support Staff​

Kate Andrews, Programme Administrator (CPEL & Post Qualifying Social Work)
Chris Draper, Programme Administrator (Dental, Foundation in Social Sciences)
Hannah Kinasz, Placement Administrator (Dietetics and Podiatry)​​​
Tracey Jeffreys, Programme Administrator (Speech and Language Therapy, Podiatry, Environmental Health, Foundation in Health Sciences)​
Shamima Kuddus-Hussain, Programme Administrator (Psychology)
Jane Lewis (Research & Enterprise Support Manager)​​
Jacqui Michell (Research & Enter​prise Administrator)
Jack Morris, Programme Administrator (PGDip Forensic Practitioner, MSc Forensic PSycholgy, Doc Forensic Psychology)​
Bev Reed, Placements Administrator (Speech and Language Therapy, Dental, Housing)
Alice Roythorne, Programme Administrator (Housing, Health and Social Care, Social Work)​

Technical Support Staff

Rachel Beynon, Assistant Technician
Geraint Davies, Technician Demonstrator ​(Psychology)
Emma Dilkes, Technical Assistant
Hannah Donovan, Technician Demonstrator
Sean Duggan, Technical Operations Manager
Sam ​Hooper, Senior Technician
Julian Kelly, Technician Demonstrator (Psychology / Speech & Language Therapy)
Mark Huntley, Technician Demonstrator
Leighton Jenkins, Laboratory Manger - Learning and Teaching
Paul Jones, Technician Demonstrator
Neil Pedder, Senior Technician (Speech &​ Language Therapy)
Sally Poole, Technician
Steve Potter, Technician Demonstrator
Joe Roberts, Senior Technician
Richard Rowlands, Technician Demonstrator
Gareth Walters, Laboratory Manger - Research
Laura Watkeys, Technician Demonstrator
Lauren Williams, Senior Technician (Dental Technology)
James Willmot, Technical Assistant

School Management